NATO


Commodore Fernando Artilheiro

Commander, Joint Analysis & Lessons Learned Centre
Command Group

About Commodore Fernando

Commodore
(CDRE, Portuguese Navy) Fernando Artilheiro

Born on 05 August 1965, Commodore Fernando Artilheiro joined the Portuguese Naval Academy in 1985, having completed his degree in Naval Military Sciences in 1990.

Following his promotion to Ensign, he served on board the frigate “NRP Comandante Sacadura Cabral” (1990-1991). In 1991/1992, he attended the Specialization Course on Hydrography (IHO Category A) at the School of Hydrography and Oceanography. Subsequently, from 1992 to 1994, he served as a surveyor in the Hydrographic Brigade n.º 2.

He attended the Hydrographic Engineer Course at the University of New Brunswick, Canada, where he completed his master’s degree in Surveying Engineering (1994-1996) and has been a hydrographic engineer since 1997.

From 1997 to 1998 he was a crew officer on board the research ship “NRP Almeida Carvalho”. Afterwards, until 2002, he was the Deputy of the Head of the Hydrography Division of the Portuguese Hydrographic Institute (IHPT). From July 2002 to March 2005 he assumed the command of the Hydrographic Brigade n.º 2, as well as the Hydrography Division, until September 2010.

In September 2010 he became the Deputy Technical Director of IHPT until September 2012, when he assumed the position of Technical Director of IHPT, a post which he held until May 2016.

From April 2016 to October 2017, he was the Deputy Director of the Training Directorate of the Navy, after which, in October 2017 he was appointed Director of the Portuguese Lighthouse Authority, a directorate that he led until October 2018.

From September 2019 to November 2020, he was the Commanding Officer of the fleet of Hydrographic Ships and the Naval Force for Hydrographic and Defence Cooperation Missions (TG 443.80). During that period, in November 2019, he was nominated head of the team stood up to establish the NATO Maritime Geospatial, Meteorological and Oceanographic Centre of Excellence (MGEOMETOC COE). Following the MGEOMETOC COE being established, he took his place as its first director, from November 2020 and April 2022.

He attended the General Naval Warfare Course (2001), the Joint Staff Internship (2002) and the Flag Officer’s Promotion Course (2019) at the Military University Institute in Portugal.

Most recently, he was promoted to the rank of Commodore of the Portuguese Navy on 22 February 2022.

He is the author of various communications and publications in marine sciences and has represented Portugal, the Navy, and the IHPT in various committees and working groups of the International Hydrographic Organization and the International Centre for Electronic Navigational Charts - IC-ENC. He also represented the Portuguese Lighthouse Authority on the Steering Committee of the International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA). He is a member of the Portuguese Maritime Academy and of the National Association of Engineers.

Commodore Fernando Artilheiro has received several military commendations and was awarded Commander of the Military Order of Avis; four Distinguished Services Medals (silver); Military Merit Medal (2nd class); three Naval Cross Medals (1st class) and Exemplary Conduct Medal (gold).